Twoje ulubione lektury zawsze z Tobą…

Twoje ulubione lektury zawsze z Tobą…

E-booki mają jak na razie tylu zwolenników, co przeciwników. Nie warto rozwodzić się nad tym, kiedy (i czy w ogóle) zastąpią nam książki tradycyjne, lecz raczej zastanowić się, w jaki sposób i w jakich okolicznościach możemy cieszyć się e-lekturą.

E-book, książka elektroniczna, e-książka – oto określenia treści zapisanych w formie elektronicznej(dostępnych nie tylko w popularnym formacie pdf, ale też m.in. formatach mobi czy epub), które możemy odczytać za pomocą właściwego oprogramowania Ten cyfrowy dokument odczytamy zarówno na ekranie komputera czy telefonu komórkowego, posługując się tabletem lub wykorzystując poręczny czytnik e-booków.

Czytniki dostępne są nawet w wersji kieszonkowej (z 5-calowym ekranem), dzięki czemu z łatwością schowamy je w kieszeni płaszcza czy kurtki (z kolei te większe, 6-calowe idealnie zmieszczą się np. w damskiej torebce). Nie dość, że czytniki są niewielkie, to jeszcze lekkie (ok. 200–300 gramów) i bardzo pojemne. W dodatku możemy je zabrać ze sobą wszędzie (wszak waga i rozmiar nas nie ogranicza), a czcionkę lub krój liter zmienić jednym kliknięciem. Wreszcie nie jesteśmy skazani na dylematy typu „którą książkę mam wziąć ze sobą na urlop?” Teraz możemy zabrać w zasadzie ich dowolną ilość (nawet kilkaset e-książek). Koniec też z troską o to, by nie zniszczyć okładki lub nie pozaginać rogów – solidna (np. aluminiowa obudowa gwarantuje dużą wytrzymałość urządzenia, jeśli oczywiście będziemy się z nim prawidłowo obchodzić.

czytnik-ebooków

 

Niestety nie zawsze wrzucenie e-książki do pamięci czytnika pozwala cieszyć się dobrej jakości lekturą. I nie chodzi tu wcale o jej treść czy gatunek, lecz fakt, że e-book ściągnięty za darmo znacznie różni się od tego opracowanego profesjonalnie… Książki tradycyjne możemy czytać bez obaw, że nagle wyczerpie się w nich bateria (i to w najciekawszym momencie powieści). Ich utrata czy zgubienie nie boli też tak bardzo, jak strata nowego elektronicznego cacka… Z e-booków nie ufundujemy także pokaźnych rozmiarów biblioteki.

Tradycyjne książki ciągle mają nieodparty urok (charakterystyczny zapach papieru, piękna okładka, kolorowe ilustracje), z kolei dzięki e-bookom oszczędzamy miejsce i papier, a nasze czytanie ma bardziej elastyczny i mobilny wymiar.

Fot.http://www.flickr.com/photos/30743345@N04/5845034979/sizes/s/in/photostream/

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *