Firma a oprogramowanie

Firma a oprogramowanie

Każda firma musi, prędzej, czy później, stanąć przed decyzją, jakie oprogramowanie wybrać. Do wyboru najczęściej są zastosowania płatne – komercyjne i bezpłatne – typu Open Source. Jest wiele teorii mówiących o tym, które będą lepsze i że firmy nie powinny korzystać z darmowego oprogramowania, ale tak naprawdę, ważne jest to, w jaki sposób podchodzi się do decyzji o zakupie.

 

Gdy firma startuje, nie ma najczęściej środków na to, aby komputer każdego pracownika zaopatrzyć w płatne programy dla firm i zwykle też tego nie robi – co nie jest odpowiedzialną decyzją. Na początku nie wiadomo, jak daleko się zajdzie i jak bardzo firma się rozwinie, ale lepiej nie ryzykować niebezpieczeństw, które czyhają w bezpłatnym oprogramowaniu. Owszem, jest wiele innych obowiązkowych wydatków, ale tego typu inwestycje są bardzo istotne.

Najlepiej więc, już na początku, zdecydować się na płatne rozwiązanie. Będzie ono miało więcej opcji, niż program darmowy. Z biegiem czasu, gdy firma zacznie się rozwijać, warto będzie pomyśleć nad rozwijaniem tego oprogramowania.

Przykładem takiego dylematu są na przykład procesory i edytory tekstu. Obecnie najbardziej popularny jest na rynku pakiet Office od Microsoftu. I o tyle, o ile jest on tani do zastosowania domowego (około 200 zł za licencję na trzy komputery), to w przypadku wersji komercyjnej, przestaje on być dostępny dla przeciętnego „Kowalskiego”, ponieważ trzeba zapłacić za licencję box około 1000 zł. W tym miejscu pojawia się jednakże bezpłatna alternatywa – Open Office – bezpłatne oprogramowanie do edycji i redakcji tekstów. Jeśli jednak przyjrzeć się temu głębiej, to znacznie bardziej opłaca się wydać te pieniądze na bezpieczne oprogramowanie, niż darmowe o otwartym kodzie, ponieważ ma ono wiele niebezpieczeństw – każdy programista może się włamać do systemu i modyfikować go dowolnie.

Generalnie, nie w każdej branży programy występują również w wersji darmowej. Wtedy nie ma żadnych dylematów.

Podsumowując, zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem w przypadku firmy, jest bezpieczne, komercyjne oprogramowanie. Mimo wydanych pieniędzy, można to uznać za udaną inwestycję, ponieważ zapewniamy sobie bezpieczeństwo.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *