Internet o prędkości ponad 100Mb/s?

Internet o prędkości ponad 100Mb/s?

Internet o prędkości ponad 100Mb/s? Niemożliwe? A jednak! Okazuje się, że coraz więcej sieci oferujących stały dostęp do internetu oferuje coraz to szybsze prędkości. Ostatnio, największy konkurent linii telefonicznych TPSA – Netia – wyszła na rynek oferując internet o prędkości 100 Mb/s! Jednak, jak to jest w praktyce? Okazuje się, że niestety większość okablowań budynków w Polsce nie jest przystosowana do takiej prędkości! Statystycznie, część mieszkańców Torunia będzie mogła sobie pozwolić na internet o prędkości 50Mb/s, a tylko niektórzy Wrocławianie na 100 Mb/s. Dlaczego tak? Ponieważ kable i instalacje w polskich osiedlach, domach i innych miejscach, nie są wymieniane regularnie i nie są w stanie udźwignąć takiej prędkości.

Jeśli mowa o ofertach konkurencji, to Neostrada oferuje dostęp do internetu do prędkości 20 Mb/s, Dialog 100Mb/s a UPC 120Mb/s. To jednak równie mało prawdopodobne połączenie, jak w przypadku Netii – powód ten sam – stare kable.

A jak to wygląda w przypadku pakietów?

Netia oferuje internet w pakiecie z telewizją cyfrową, oferują 67 kanałów, w tym wszystkie należące do Grupy TVN i większość Polsatu i TVP. Za taki pakiet musimy zapłacić 119,80zł. To chyba dość niska kwota, jak na taką ofertę, prawda?

Jednakże zakładając, że to może się udać, należy przyznać, że tak prędkość jest dość imponująca. A jak to wygląda wśród konkurencji? Okazuje się, że zarówno Netia, jak i TPSA, nie mają szans z miejscami, w których dostępne są internety kablowe. Są po prostu tańsze i oferują bardziej korzystne pakiety.

Internauci pytani o optymalną prędkość internetu odpowiadają, że spokojnie wystarcza im 10 Mb/s. Zatem czy jest sens inwestowania w tak szybki internet? Należy się nad tym zastanowić, ponieważ różnica w cenie jest dość duża. Możliwe, że przyda się to tylko maniakom oglądającym filmy Online w jakości HD.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *