iPoczątek. Podstawowe informacje. Prymarne założenia.

iPoczątek. Podstawowe informacje. Prymarne założenia.

iPhone czyli smartfon vel mądry, bystry aparat telefoniczny, łączący w sobie wiele urządzeń technologicznych. Jak wygląda jego niedługa, acz niebywała historia istnienia oraz rozwijania się? Zapraszamy na krótkie podsumowanie.

Firma Apple Inc., korzystając z systemu operacyjnego iOS, stworzyła urządzenie, pełniące funkcje telefonu komórkowego, komunikatora internetowego oraz platformy rozrywkowej. Wynalazek ten pozwalał także poruszać się po niektórych www-stronach.

Umożliwiała mu to przeglądarka Safari Mobile.

Najnowszą odsłoną iPhona jest model 4S, zaprezentowany publiczności 4.10.2011. Cyfra cztery w nazwie urządzenia oznacza cztery razy szybszy procesor. Dodatkowo, gadżet uzbrojono w nowoczesną kamerę oraz tzw. asystenta głosowego Siri, pozwalającego na użytkowanie tego wynalazku przez osoby niepełnosprawne. W Polsce iPhone pojawił się dopiero w swej trzeciej odsłonie, a więc jako iPhone 3GS. Natomiast pierwotny model, obsługujący jedynie sieć GSM, objawił się światu 9.01.2007, podczas wystawy Macworld, organizowanej w San Francisco. O dziele opowiadał jego twórca, legendarny Steve Jobs.

Innowacyjną cechą iPhona jest jego dotykowa klawiatura – zastosowana technologia Multi-Touch pozwala bowiem użytkować urządzenie jedynie za pomocą dwóch palców. Na przykład szczypnięcie oznacza powiększenie obrazu. Zamontowanie czujnika zbliżeniowego sprawia, iż po przyłożeniu telefonu do ucha, ekran wyłącza się, pozwalając oszczędzić moc baterii. Obecnie rozdzielczość wyświetlacza (typu Restina Display) wynosi 960×640, a wielkość monitorka to trzy i pół cala.

Urządzonko umożliwia słuchanie plików mp3 oraz oglądanie filmów w formacie MPEG-4. Użytkownik dostaje też szansę robienia zdjęć aparatem cyfrowym – jego jakość jest stale ulepszana. Utwory muzyczne pobiera się za pomocą programu iTunes, z kolei przeglądarka internetowa Safari pozwala na podłączenie się do sieci za sprawą Wi-Fi i swobodne zgłębianie zasobów rozmaitych portali. Najnowsze modele iPhona pozwalają też na kręcenie filmów – w wersji 4S są to nawet nagrania 1080p Full HD.

Steve Jobs dbał o swych pracowników – w Apple iPhona za darmo dostawały osoby zatrudnione na pełny etat, a niepełnoetatowi zostali nagradzani po przepracowaniu roku. Lojalność wobec firmy oraz wewnętrzne promowanie własnych produktów dało znakomite efekty sprzedażowe. Już na parę dni przed 29.06.2007, przed salonami Apple oraz AT&T Mobility ustawiały się kolejki, a wyczekiwany gadżet był zamawiany i nabywany przez rzesze klientów. Pan Greg Packer czekał w „ogonku” do nowojorskiego sklepu około 100 godzin – wszystko po to, by jako pierwszemu móc zakupić wyśniony sprzęt! Od lutego 2011 produkty iPhone można też kupić w sieciach Verizon. Z USA urządzenia zostały sprowadzane do Polski i od razu trafiły pod skrzydła dużych telefonii komórkowych.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *