Jak przedłużyć żywotność baterii w aparacie fotograficznym

Jak przedłużyć żywotność baterii w aparacie fotograficznym

Jedno z najbardziej koszmarnych rzeczy, jakie mogą się przydarzyć na wyjeździe bądź przy ważnym wydarzeniu to komunikat o wyczerpanej baterii w aparacie fotograficznym, kiedy na horyzoncie pojawia się świetne ujęcie. Każdy, kto odrobinę interesuje się fotografią dobrze wie jak ważna jest dbałość o sprzęt fotograficzny – także o zasilenie aparatu czy reszty akcesoriów. Jeśli jednak nie wiesz jak zadbać o baterię – ten poradnik podpowie jak przedłużyć jej żywotność.

Przede wszystkim warto pamiętać, że wyświetlacz jest jednym z najbardziej energochłonnych podzespołów w całym aparacie fotograficznym. Chcąc przedłużyć życie baterii, należy zająć się redukcją jego mocy. W pierwszej kolejności warto skontrolować jasność ekranu i zmniejszyć ją wedle możliwości. Im ciemniejszy wyświetlacz tym mniej energii zużywa. Ekran ustawiamy tak, aby było możliwe użyteczny a jednocześnie ciemny. Równie ważne jest właściwe dobranie właściwości wygaszania. Aby maksymalnie wykorzystać funkcje do oszczędzania energii, możemy wyłączyć podgląd fotografii i ustawić samoczynne wygaszenie na jak najmniejszą wartość.
Aparat to urządzenie, które potrzebuje optymalnych warunków, dlatego dbając o jego kondycje, powinniśmy zwrócić uwagę na zmienność temperatur. Aparaty fotograficzne nie lubią ani mrozu, ani przegrzania. Te czynniki wpływają na zmniejszenie wydajności baterii, dlatego lepiej sprzęt schować pod kurtką przy niskiej temperaturze i ukryć w cieniu w czasie upałów, ponieważ takie warunki mogą doprowadzić do uszkodzenia akumulatorów.

Często powtarzanym mitem jest zalecenie wyłączania aparatu w momencie, jeśli go nie używamy. Jeżeli wiemy, że za dziesięć minut ponownie po niego sięgniemy, lepiej włączyć tryb energooszczędny, – jeżeli taki występuje bądź wprowadzić aparat w stan uśpienia. Wyłączanie i włączanie urządzenia w żaden sposób nie wpływa pozytywnie na żywotność baterii – może natomiast skutecznie ją pogorszyć.

Dodatkowymi aspektami, o jakich warto wspomnieć jest minimalizacja użycia lampy błyskowej, która tak samo jak wyświetlacz pobiera mnóstwo energii. Jednocześnie jednak, należy mieć na uwadze, iż kręcenie filmów jest jednym z najbardziej obciążających dla baterii zabiegów. Zmniejsza także drastycznie zasoby pamięć i dlatego należy kilka razy się zastanowić nad wyborem tej opcji, jeśli zależy nam mocno na długotrwałym użyciu aparatu.

Ostatnim aspektem, jakim należy poruszyć w tym temacie jest właściwy dobór sprzętu. Przed zakupem aparatu należy sprawdzić wszystkie dostępne źródła w celu uzyskania informacji, danych technicznych i opinii ja jego temat. Dodatkowo posiadanie zapasowej baterii pomoże uniknąć przykrej niespodzianki w wyniku, której nie uda nam się wykorzystać pożądanego ujęcia, dlatego warto mieć ją zawsze przy sobie. (zobacz więcej)

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *