Jak zacząć przygodę z fotografią analogową

Jak zacząć przygodę z fotografią analogową

Pamiętamy to z młodości i lat dzieciństwa. Rodzinne wakacje, urodziny, występy szkolne – przed każdym wydarzeniem kupowanie kliszy i robienie zdjęć a następnie dreszczyk emocji po ich wywołaniu. Dziś te fotografie wywołują w nas sentyment. Mimo upływu lat i postępu technologii fotografia analogowa dalej posiada szerokie grono pasjonatów.

To dziedzina fotografii, która uczy precyzji, cierpliwości i umiaru. W dzisiejszym tekście odpowiemy sobie na pytania jak zacząć przygodę z tradycyjnym sposobem robienia zdjęć.

Dlaczego warto zacząć?

Cała magia fotografii analogowej polega na oczekiwaniu na zobaczenie zdjęcia. W przeciwieństwie do fotografii cyfrowej gdzie efekty naszej pracy widzimy od razu – tradycyjne aparaty na klisze wymagają od nas nieco pokory. Film ma ograniczoną liczbę klatek, więc fotografując w ten sposób każde zdjęcie jest bardziej przemyślane a każda odbitka to dodatkowy koszt, więc uczymy się w ten sposób uwagi i dokładności. Dodatkową zaletą jest cena, jaką przyjdzie nam zapłacić za sprzęt fotograficzny. Aparaty analogowe w zestawie z obiektywami to koszt kilkukrotnie mniejszy niż sprzęt cyfrowy (zobacz więcej). Za dobrej, jakości aparat z drugiej ręki zapłacimy ok 200 zł a czasem nawet mniej. Wszystkie elementy możemy zakupić bez problemu na aukcjach lub giełdach fotograficznych. Wówczas zamkniemy się spokojnie w granicach 300-700 złotych otrzymując urządzenia o wysokiej, jakości oraz wytrzymałości razem z obiektywami.

3YNGIU4yRTO4DDifrEfA__MG_2885

Co będzie nam potrzebne na samym początku?

Przede wszystkim aparat o optymalnych parametrach. Na rynku istnieją ich setki. Na początku wystarczy, aby sprzęt był lekki i prosty w obsłudze. Warto przejrzeć oferty lustrzanek firmy Nikon lub Pentax, ponieważ charakteryzują się one naprawdę dobrym usprzętowieniem i możliwościami. Ważne też, żeby obsługiwał on standardową klisze 35 mm. Na początku najlepiej zainwestować w jeden obiektyw zwykły i jeden szerokokątny – to stanowi już podstawę do robienia szerokiej gamy zdjęć różnego rodzaju takich jak portrety, pejzaże czy też street foto. Do uzyskania świetnych efektów nie potrzeba drogich sprzętów tylko dużo samozaparcia. Metodą prób i błędów uda nam się dojść do perfekcji. Nic nie nauczy nas lepiej sztuki fotografowania niż praktyka i zainteresowanie tematem.

2e9b0cb2

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *