Komu przyda się zdalny dostęp do danych firmowych?

Komu przyda się zdalny dostęp do danych firmowych?

Praca zdalna dawno już przestała być pojęciem niszowym. Trudna sytuacja na rynku pracy powoduje, że coraz więcej osób postanawia podjąć współpracę, która wymaga od nich wykonywania części działań z domu. Zresztą taki model pracy stosują również największe korporacje na świecie.

Standardowe godziny pracy – 8-16 – to w wielu miejscach jedynie orientacyjny czas wykonywania obowiązków. Pracownicy mają obowiązek zostawać po godzinach by w pełni zrealizować swój miesięczny plan. Również delegacje i wyjazdy służbowe nie sprzyjają konsekwentnemu wypełnianiu zadań. Stąd często konieczność pracy zdalnej, czy z hotelu, czy też z domu pracownika. Szczególnie jest to widoczne w tych przedsiębiorstwach, które podzielone są na działy. Zresztą konieczność nagłego sprawdzenia zapisków, które przechowujemy na służbowym laptopie może nas dosięgnąć w najmniej oczekiwanym momencie.

Dlatego też kierownictwo placówki powinno zadbać, by sieć informatyczna oplatająca przedsiębiorstwo była sprawna na tyle, by umożliwiała łączenie się z firmowymi serwerami z poziomu prywatnego komputera. Inwestycja w oprogramowanie oraz infrastrukturę, dzięki której zdalny dostęp będzie możliwy jest korzystna dla obu stron – pracownik nie musi siedzieć w firmie po godzinach, a pracodawca może spać spokojnie wiedząc, że jego podwładny ma możliwość wykonać konkretne zadanie.

zdalny dostęp

Ktoś jednak powie – przecież pracować zdalnie można również bez specjalistycznego oprogramowania. I oczywiście będzie to prawda. Z drugiej jednak strony, w rajdzie można przecież wystartować zdezelowanym Fiatem 126p – wiadomo jednak, że ze specjalnie przygotowanymi samochodami będzie miał on marne szanse. Dlatego też na rozwiązaniach, które sprawiają, że przepływ informacji w firmie będzie szybszy i sprawniejszy nie należy oszczędzać, bowiem w przyszłości mogą przynieść jedynie korzyści. Pracownicy zyskują natomiast możliwość wyboru – czy zostać po godzinach czy może jednak poświęcić pół weekendu, by nadrobić obowiązki?

foto: Librarian by Day / Foter.com / CC BY-NC-SA; ibmphoto24 / Foter.com / CC BY-NC-ND

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *