Lornetki do zadań specjalnych!

Lornetki do zadań specjalnych!

Zastanawiasz się co kupić na święta dla osoby, która pasjonuje się podróżami? No cóż, wykupienie ciekawej wycieczki w biurze podróży to nie lada wydatek, profesjonalny sprzęt do wspinaczki również. Może zatem warto postawić na nieco mniejsze gadżety np. lornetkę?
Dla osób, które o lornetkach wiedzą mało albo bardzo niewiele wybór odpowiedniego modelu może się okazać nieco trudną sprawą. Nie należy się jednak zrażać już na początku. Wystarczy pamiętać o kilku parametrach.

Czym tak właściwie jest lornetka? To nic innego jak przyrząd optyczny. Składa się z dwóch lunet, wyposażonych w obiektywy, okulary oraz pryzmaty.
Aby nie kupić bliskiej nam osobie bubla, a profesjonalny sprzęt należy zaznajomić się nieco z tematyką lornetek.
Co oznaczają tajemnicze skróty na lornetkach? Jeśli na opisie producenta znajduje się cyfra z oznaczeniem x to nie jest to nic innego jak ilość, o którą powiększony zostanie nam obraz.

lornetka
O drugim parametrze ważnym przy zakupie lornetki mówi nam liczba zapisana za x. Jest to średnica obiektywu proponowana dla danego modelu.

Podsumowując jeśli na opakowaniu jest napisane że lornetka ma parametry 7×50 to:
Obraz zobaczymy w powiększeniu do 7 razy, a nasz obiektyw ma 50 mm.

Dodatkowo jeśli opanujemy już poprzednie dane możemy sprecyzować wybór modelu do:
Typowych lornetek do używania w dzień, których używamy przy świetle słonecznym. Wówczas dopytajmy w sklepie o średnicę źrenicy wyjściowej.
Lornetki na wieczór i noc tutaj dobre będą lornetki o źrenicy wyjściowej 6-7 mm.

Jeśli dobrze znamy osobę, którą chcemy obdarować wiemy w jakich warunkach lubi podróżować. Od tego należy również decyzja, czy kupimy lornetki wystarczające do obserwowania przyrody podczas spacerów po górach, czy też coś bardziej precyzyjnego. Jeśli nasz turysta często się przemieszcza będzie potrzebował zapewne czegoś poręcznego, odpornego na zmieniające się warunki atmosferyczne. W podróży może się przecież wydarzyć wiele.

Dla podróżników wodnych światów są również egzemplarze całkowicie wodoodporne.


Lornetka to również dobry prezent dla dziecka. Wystarczy pamiętać by miała ona poręczny kształt, by dziecko mogło ją spokojnie utrzymać w rączkach i by spełniała wszystkie atesty.
Wybór lornetek na rynku jest tak duży, że z łatwością powinniśmy znaleźć coś interesującego. Podczas wyboru można się np. posiłkować stroną Euro.com.pl.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *