Oprogramowanie płatne – komercyjne, a darmowe – Open source

Oprogramowanie płatne – komercyjne, a darmowe  – Open source

Dziś mało która firma potrafi funkcjonować bez komputera. Komputeryzacja dociera niemal do wszystkich sektorów, począwszy od urzędów, biur, agencji reklamowych, a kończąc na małych warsztatach samochodowych czy rzemieślniczych. Dla jednych komputer stanowi bardziej źródło rozrywki, dla innych jest narzędziem pracy. Tak czy inaczej, każdy potrzebuje oprogramowania podstawowego i dodatkowego.

To do właścicieli firm lub osób odpowiedzialnych za zarządzanie oprogramowaniem należy jego wybór. Zwykle dylematy pojawiają się już na samym początku, zanim jeszcze zacznie się szukać konkretnego rozwiązania zgłaszanych problemów. Co wybrać? Komercyjne czy może Open Source? Programy dla firm, grupowane pod tym kątem znacznie się różnią, choć z pozoru możemy tego nie zauważać. Jakie to różnice?

Oprogramowanie komercyjne, np. system operacyjny Windows od Microsoft jest bardziej stabilny od swoich darmowych „odpowiedników” – np. Linuxa. Częste aktualizacje, raportowanie błędów, „łatanie dziur” to priorytetu zespołów odpowiedzialnych za jego rozwój. Odpowiedzialność, za którą się płaci, nie ma więc możliwości, aby ktoś mógł nagle przerwać pracę. W przypadku oprogramowania Open Source, gdzie kod jest udostępniany wszystkim zainteresowanym, każdy może wprowadzać zmiany. Nie ma jednak gwarancji, że jeśli dany programista zacznie sprawować pieczę nad danym fragmentem kodu i jej nie przerwie z wiadomego tylko sobie powodu. Ta „komercyjna” odpowiedzialność sprawia, że oprogramowanie komercyjne, oprócz stabilności, gwarantuje również bezpieczeństwo.

Nie ma się również co oszukiwać. Oprogramowanie płatne ma zdecydowanie więcej zastosowań, co z pewnością przyda się do wykonywania skomplikowanych operacji, któremu odpowiednik z Open Source może nie sprostać. Przykłady można mnożyć, począwszy od programów graficznych, edytorów tekstów, a na skomplikowanych programach do tworzenia projektów kończąc.

Wybierając oprogramowanie dla swojej firmy warto więc przemyśleć i tę kwestię, obok zbadania potrzeb pracowników, adekwatnych do wykonywanych przez nich zadań.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *