Oprogramowanie płatne czy Open Source?

Oprogramowanie płatne czy Open Source?

Pewnie każda firma, ale również osoba indywidualna, nie raz staje przed pytaniem, czy zdecydować się na płatne oprogramowanie i zainwestować, czy lepiej pomyśleć nad darmowym rozwiązaniem i postawić na oprogramowanie typu Open Source. Oczywiście wszystko ma swoje wady i zalety i nie da się jednoznacznie określić dobrego wyboru. Wszystko zależy od oczekiwań i wymagań poszczególnych osób.

 

Przede wszystkim, należy zacząć od tego, co to tak właściwie jest to Open Source. Jest to tak zwane oprogramowanie otwarte. Jest to odłam free software, nazwany tak z przyczyn praktycznych. Za założyciela można uznać Erica Raymonda, który był głównym propagatorem tego typu oprogramowania. Wszystko rozpoczęło się na przełomie wieku, kiedy to pojawił się między innymi Linux – pierwsza darmowa alternatywa dla Windowsowego systemu operacyjnego.

System dystrybucji programów polegający na oprogramowaniu otwartym od samego powstania cieszy się dużą popularnością. Głównie za sprawą swojej darmowości. Nie oszukujmy się, nie każdą firmę stać na to, aby na samym początku działalności, wyposażyć każdy komputer we wszelkie płatne oprogramowania. Na początku nie wiadomo nawet, czy firma przetrwa na rynku, dlatego też inwestowanie grubych tysięcy złotych w oprogramowanie na każdym komputerze, nie do końca ma sens.

Zupełnie inaczej jest, gdy firma ma już ustabilizowaną sytuację na rynku i wie, że może sobie pozwolić na płatne rozwiązania. Należy dodać, że bardzo często te płatne mają więcej funkcji i możliwości, niż te darmowe. Ale to właśnie dlatego są płatne. W dobrze działającej firmie warto mieć oryginalny, komercyjny system operacyjny, czy edytor tekstu, taki jak na przykład Microsoft Office 2010, który jest płatną alternatywą dla Open Office’a.

Windows, jako najpopularniejszy na świecie system operacyjny, jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż darmowy Linux, między innymi dlatego, że jest dużo łatwiejszy w użytkowaniu. Pięćdziesięcioletnia pani przed komputerem, której i tak dużo czasu zajęło ogarnięcie Windowsa, może mieć problem z przystosowaniem się do korzystania z Linuksa. W takiej sytuacji nie ma jednak dużego problemu, ponieważ obecnie, coraz częściej, kupowane laptopy i komputery stacjonarne, mają już zainstalowany system operacyjny Windows, za który nie trzeba dodatkowo płacić.

Kolejna sprawa to antywirusy. Obecnie na rynku mamy do dyspozycji ogrom zarówno darmowych, jak i płatnych opcji. Niektóre firmy wydają i płatne i darmowe rozwiązania, między innymi Avast. To, jaki wybierzesz, zależy od Twojej kieszeni. Wiadomo, że w przypadku zdecydowania się na płatny program, ma się darmowy support, który czasem jest niezbędny.

Jest wiele plusów i minusów dotyczących płatnego i darmowego oprogramowania. Jak wcześniej wspomniałam, nie można jednoznacznie określić, które oprogramowanie jest lepsze, a które gorsze. Wszystko zależy od potrzeb i wymagań danej firmy. Możliwe, że dla niektórych płatne oprogramowanie w ogóle nie będzie potrzebne.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *