Oprogramowanie przydatne w pracy zdalnej

Oprogramowanie przydatne w pracy zdalnej

Wkrótce minie pięć lat, od kiedy polski Kodeks Pracy umożliwił zatrudnianie w ramach pracy zdalnej. Forma ta jest bardzo korzystna zarówno dla pracodawców, jak i pracowników, zwłaszcza że nowe technologie coraz bardziej ułatwiają pracę za pośrednictwem Internetu. Zasób programów i usług, jakie świadczą w tym zakresie firmy informatyczne, jest ogromny i stale się powiększa, dlatego przedsiębiorca organizujący swój biznes na zasadach telepracy nie jest już skazany tylko na pocztę elektroniczną.

Do głównych problemów telepracowników z pewnością należeć będzie wspólna praca nad jednym dokumentem i sprawna wymiana kolejnymi wersjami opracowywanego projektu. Korzystanie ze zwykłych maili może w tym wypadku być niewygodne i powodować wiele chaosu oraz zbędnego wysiłku związanego z koniecznością śledzenia różnych wersji pliku. Dlatego aby usprawnić elektroniczny obieg dokumentów w firmie, warto zainwestować w odpowiednie programy. Zapewnią one możliwość edytowania tego samego pliku przez kilka osób, stały dostęp do jego aktualnej wersji dla wszystkich zainteresowanych oraz prosty i łatwy system udostępniania wyników pracy klientowi. Warto też dodać, że takie rozwiązania zwiększają bezpieczeństwo, bowiem kopie zapasowe  wykonywane  automatycznie i przechowywane na zewnętrznym serwerze. Programy usprawniające obieg dokumentów naturalnie przydadzą się w każdej firmie, ale dla telepracowników wydają się wręcz niezbędne, gdyż znacznie usprawniają i ułatwiają ich pracę.

Na rynku dostępne są także podobne rozwiązania, które zapewniają jednak nie elektroniczny obieg dokumentów, ale zdalny dostęp do oprogramowania, udostępnionego w tak zwanej chmurze. Dzięki temu telepracownik, korzystając z dowolnego komputera na świecie, jeśli tylko jest on podłączony do Internetu, może używać potrzebnych mu, udostępnianych przez jego firmę aplikacji. Zdalny dostęp do zasobów elektronicznych firmy bez konieczności każdorazowej instalacji danego programu jest możliwy po prostu przy pomocy przeglądarki internetowej i zazwyczaj dobrze sprawdza się nawet na łączach o niskiej przepustowości.

Nowoczesne technologie informatyczne uczyniły więc pracę zdalną jeszcze prostszą niż była pięć lat temu, gdy umożliwiono tę formę zatrudnienia w Polsce. Dlatego też każdy, kto posiada małą i średnią firmę, w której istnieje możliwość wprowadzanie telepracy, powinien rozważyć wdrożenie tego rozwiązania właśnie przy pomocy najnowszego oprogramowania.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *