Smartfon z przeźroczystym ekranem, czyli witamy w przyszłości

Smartfon z przeźroczystym ekranem, czyli witamy w przyszłości

Pamiętacie film zatytułowany Raport mniejszości? Grający tam główną rolę Tom Cruise miał możliwość zabawy przeźroczystym smartofonem (oczywiście na początku XXI wieku niewiele osób słyszało o sformułowaniu smartfon – jeśli ktoś w ogóle) oraz za pomocą gestów sterować wyświetlanymi obrazami. Dzisiaj ta futurystyczna wizja jest bliższa spełnienia niż kiedykolwiek indziej.

Oczywiście nie zamierzamy Was przekonywać, że funkcje dostępne w obecnej generacji Smart TV to jest to – prawdę powiedziawszy są fajne, ale już z użytecznością bywa różnie. Co jednak powiecie na przeźroczystą słuchawkę?

Na tym polu poległ już między innymi japoński gigant, Sony, kiedy eksperymentował z Xperią serii Pureness. Jak to jednak w takich kwestiach bywa, z niemal ukończonym prototypem takie urządzenia wystąpił nie żaden z możnych światowego rynku IT, ale szerzej nieznany tajwański producent – Polytron Technologies. Ma on wykorzystać technikę nazwaną Switchable Glass, a ekran OLED ma się stać przewodnikiem dla ciekłokrystalicznych molekuł, które będą się układać w konkretne obrazy. Kiedy telefon jest nieaktywny, molekuły przybierają kształt chmury, kiedy jednak potraktujemy je odpowiednią dawką energii elektrycznej, zaczną się układać w znane nam wzory.

Nawet jednak w obecnej formie całość nie jest w pełni przeźroczysta. Najbardziej widoczna jest oczywiście karta pamięci, którą widać na filmie. Inne fizyczne elementy elektroniczne są również widoczne – mikrofon, obiektyw czy baterie, ale Polytron ma w planach schować je za ciemniejszym szkłem. Smartfon ma wyróżniać się także bardzo oryginalnym zastosowaniem panelu dotykowego, który będzie umieszczony z dwóch stron urządzenia – z przodu i z tyłu, co ma zapewnić nowe funkcjonalności systemu.

Musimy jednak mieć na uwadze, że na chwilę obecną telefon to bardzo wczesny prototyp. Nie ma tam systemu operacyjnego, wobec czego wykonanie jakiejkolwiek czynności jest niemożliwe. W rozmowie z serwisem The Verge, dyrektor Polytrona Sam Yu przyznał, że teraz wszystkie siły skupiają się na skonstruowaniu odpowiedniej dla urządzenia baterii. Konstrukcja litowo-jonowej, przeźroczystej baterii trwa od jakiegoś czasu, ale póki co prototyp pracuje dzięki dwóm tradycyjnym źródłom zasilania. Jakkolwiek zatem nie jest to technologia, której debiut na półkach sklepowych ujrzymy na dniach, to jednak Sam Yu jest pewny, że stanie się to w okolicach końca roku 2013 – przynajmniej według słów samego Yu, który wypowiedział się w zeszłym tygodniu dla Macworld. Polytron jest także w kontakcie z największymi producentami smartfonów w USA, Europie, Japonii i Korei Południowej.

Pytanie jednak, czy firmy pokroju Samsunga tudzież LG będą w ogóle zainteresowane wydaniem tego typu urządzenia. Powodowałoby to konieczność dopasowania dotychczasowych form produkcji do nowej charakterystyki. Paul Cooper z firmy Tokioflash, która stoi za zegarkiem Kisai Spider z przeźroczystym ekranem LCD mówił, że największym wyzwaniem jest zmieszczenie elementów hardware w malutkiej obudowie. ‘To bardzo trudne – baterie zazwyczaj są schowane za ekranem LCD, zatem musieliśmy im znaleźć inne miejsce’, powiedział.

Polytron ma przed sobą jeszcze bardzo dużo pracy. Póki co jedynym wyróżnikiem ekranu – oczywiście oprócz jego całkowitej przeźroczystości – jest zastosowanie panelu dotykowego ulokowanego po obu stronach urządzenia. Należy jednak mieć na uwadze, że tego typu rozwiązania były już testowane w wielu urządzeniach – jednym z tych, które odniosły spektakularną porażkę jest Vita, przenośna konsola autorstwa Sony. Fakt, że obudowa ma być cieńsza niż ta znana z iPhone’a na przykład powoduje, że może ona wyglądać bardzo atrakcyjnie. Analiza rynku przeprowadzona na potrzeby projektu dowodzi jednak, że przeźroczystość nie może być atrakcją samą w sobie – musi nieść za sobą unikatowe, oryginalne i użyteczne dla konsumenta rozwiązania.

przeźroczysty ekran

Kluczem jest jakość wyświetlanego obrazu’, mówi Avi Greengart, główny analityk jednej z największych firm na rynku. ‘Jeśli będzie on znacząco odstawał od tego, co prezentują telefony z wyświetlaczami AMOLED czy LCD to nie sprzeda się nawet za cenę poniżej swojej wartości rynkowej’.

Pomimo sceptycznych głosów, Polytron wydaje się być zdeterminowany, by ze swoim projektem dojść do jak najszerszej liczby odbiorców oraz stać się producentem sprzętu na skalę masową. Planuje się również, że ekran nie będzie wykorzystywany jedynie do produkcji smartfonów, ale także do wielu innych urządzeń, w których przeźroczysty ekran będzie miał praktyczne zastosowanie. Na sam koniec The Verge poinformował, że Polytron ‘za kilka tygodni’ ma pokazać prototyp przeźroczystego tabletu. Ciekawe co się stanie, kiedy zapomnimy gdzie położyliśmy urządzenie w trybie cichym.

foto: mobilegeeks.com; stuff.co.nz

 

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *