Systemy do tworzenia backupów

Systemy do tworzenia backupów

W każdej firmie, zarówno małej, jak i dużej, bardzo ważne są dane. Należy je odpowiednio chronić. Niestety, jest wiele przypadków losowych (i nie tylko), które sprawiają, że dane mogą przepaść, ulec zniszczeniu lub może się z nimi stać coś, co nie powinno mieć miejsca. Dobrze jest więc dbać o te dane i zapewnić im odpowiednie bezpieczeństwo.

Bardzo dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji są różnego rodzaju systemy do tworzenia backupu.

 

Jednym z takich programów jest ACRONIS, który przede wszystkim zachęca swoją ceną. Za ochronę danych i tworzeniu kopii zapasowych, musimy zapłacić jedynie 74  dolary! (67 Euro). To naprawdę grosze, w porównaniu z niektórymi znanymi na rynku firmami. Program ten chroni własność intelektualną na komputerach firmowych (i na laptopach i na stacjonarnych). Jest łatwy w obsłudze, a posiada szerokie funkcje. Potrafi stworzyć obraz konkretnej stacji roboczej i wykonać kopię zapasową systemu Windows oraz aplikacji i najważniejszych plików razem z danymi i folderami. Znacznie ułatwia przywracanie systemu operacyjnego. Sprawia, że każdy użytkownik może sam odzyskać pliki w kilka minut, bez ingerencji administratora. Dzięki programowi Acronis Backup & Recovery można również planować zadania i uruchamiać operację na podstawie zdarzeń. Dla tych, którzy nie chcą ryzykować i płacić za program, którego nie znają, możliwe jest wypróbowanie piętnastodniowej wersji demonstracyjnej.

Innym oprogramowaniem zajmującym się ochroną danych w firmie jest program spod stajni firmy Symantec, znanej chyba wszystkim. Jest to Symantec Backup Exec 2010. Niestety, program ten ma ogromny minus już na starcie – jedna licencja kosztuje od 1115.40 do 1162.66 dolarów! To ogromnie wysoka kwota i większość małych przedsiębiorstw nie może sobie pozwolić na taki wydatek. Funkcje ma jednak dość rozwinięte. Program ten w sprawny sposób stworzy kopię zapasową i odzyska dane zarówno z serwerów, jak i ze stacji roboczych. Dzięki temu zapewnione jest bezpieczeństwo dużej ilości danych, a także zmniejszają się koszty pamięci masowej. Dzięki wbudowanej funkcji deduplikacji i archiwizacji danych, zwiększa się wydajność backupów.

Darmowym reprezentantem oprogramowania do tworzenia backupów jest Cobian Backup. Program ten bardzo dobrze szyfruje dane, zarówno całe pakiety danych, jak i pojedyncze pliki. Zabezpiecza je i umożliwia umieszczenie na osobnym dysku twardym oraz na serwerze FTP, dzięki temu pliki są w miejscu dobrze zabezpieczonym.

To, na jaki program zdecyduje się poszczególna firma, zależy od tego, jakie są jej potrzeby i jakie możliwości finansowe. Ważne, żeby wybrać odpowiednio odpowiedzialnie.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *