Szczoteczka elektryczna – wybierz swój ulubiony rodzaj

Szczoteczka elektryczna – wybierz swój ulubiony rodzaj

Zakup szczoteczki elektrycznej coraz częściej przestaje być uważany za zbędny wydatek. Zaczynamy zauważać, że jej używanie przynosi wymierne korzyści, w postaci czystszych i bielszych zębów – co w rezultacie oznacza też rzadsze wizyty u dentysty. Poznaj najważniejsze rodzaje tych sprytnych szczoteczek!

Obrotowe i obrotowo-pulsacyjne

Szczoteczki elektryczne obrotowe nazywane są także rotacyjnymi. Jak sama nazwa wskazuje, ich główka jest okrągła i porusza się ruchem obrotowym, naprzemiennie w obie strony. W przypadku szczoteczek obrotowo-pulsacyjnych mamy jeszcze dodatkowy ruch pulsacyjny; polega on na tym, że główka wykonuje także ruch w kierunku zębów i z powrotem (nazywa się go ruchem dociskającym do zębów). Na rynku znajdziemy modele o różnej liczbie obrotów oraz pulsacji na minutę, niektóre z nich mają też kilka trybów pracy np. dostosowane specjalnie do potrzeb zębów wrażliwych. To zdecydowanie najpopularniejszy i najbardziej przystępny cenowo rodzaj szczoteczek elektrycznych.

Soniczne

Szczoteczki soniczne mają podłużny kształt, przypominający nieco „zwykłą” szczoteczkę. Po przyłożeniu jej do zębów, główka porusza się po osi góra-dół, ruchem „wymiatającym”. Jest to ruch zalecany przez wielu ekspertów – stomatologów, z pewnością warto więc zainwestować w takie urządzenie. Niektóre modele wyposażone są dodatkowo w system Dynamicznego Przepływu Cieczy; włosie szczoteczki zostaje wprawione w drgania za pomocą fal dźwiękowych, tym samym powodując przepływanie płynu pomiędzy szczelinami międzyzębowymi. Pozwala to na niezwykle skuteczne usuwanie bakterii. Trzeba jednak pamiętać, że szczoteczki soniczne są znacznie droższe od obrotowych i nie każdy może sobie na nie pozwolić.

Ultradźwiękowe

Szczoteczki ultradźwiękowe to na razie mało popularny produkt. Działają one na podobnej zasadzie jak wspomniane szczoteczki soniczne, wytwarzają jednak prawdziwe fale ultradźwiękowe o bardzo wysokiej częstotliwości. Tego rodzaju szczoteczki nie tylko pozwalają na niezwykle precyzyjne doczyszczenie zębów i kieszonek przydziąsłowych, ale mają również terapeutyczny wpływ na nasze dziąsła. Jest to jednak drogie rozwiązanie, nie stosowane na zbyt szeroką skalę.

Do najbardziej popularnych szczoteczek elektrycznych należą zdecydowanie szczoteczki rotacyjne. Warto jednak skusić się też na nieco droższą, lecz bardzo skuteczną szczoteczkę soniczną. Pamiętajmy również, że w przypadku dziecka sięgnąć trzeba po produkt specjalnie dopasowany do jego wieku i potrzeb.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *