Szyfrowanie informacji

Szyfrowanie informacji

Skutki utraty danych mogą być dotkliwe dla przedsiębiorstwa. Jeszcze gorsza w skutkach może być kradzież poufnych informacji, które wykorzystane przeciwko firmie przyniosą duże straty. Aby uniknąć wypłynięcia danych z firmy trzeba zastosować programy szyfrujące.

 

Same hasła broniące dostępu do komputera nie wystarczą. Łamanie haseł dostępu jest bułką z masłem do wprawionych hackerów. Dlatego tajne dane muszą posiadać dodatkowe zabezpieczenia. Jednym z najbardziej popularnych i najlepszych sposobów jest szyfrowanie danych. Służą do tego specjalne programy, które chronią nie tylko komputery stacjonarne, laptopy i wszelkie nośniki pamięci (dyski zewnętrze, pendrive’y i płyty), ale także strony internetowe. W codziennym życiu spotykamy się z szyfrowaniem stron za każdym razem, kiedy logujemy się przez internet na konto bankowe. Każda strona banku jest szyfrowana, co można zweryfikować przez sprawdzenie certyfikatu, ukrytego pod ikonką kłódki na pasku adresu.

Natomiast jeśli chodzi o informacje znajdujące się w komputerze, to istnieją trzy podstawowe sposoby szyfrowania danych. Pierwszym jest szyfrowanie dysków. Hasło dostępu należy podać jeszcze przed startem systemu. Informacje zostają zaszyfrowane przed zapisaniem na dysk i odszyfrowywane przed odczytaniem. Ten sposób jest dość uciążliwy, bo spowalnia pracę komputera. Z kolei zaszyfrowanie tablicy partycji i booksektora uniemożliwia uruchomienie systemu. W warunkach, gdzie dostęp do komputera jest powszechny, ale nie wszyscy mogą korzystać z wszystkich plików, należy zastosować szyfrowanie poszczególnych plików. W ten sposób zastanie zagwarantowane bezpieczeństwo informacji wskazanych przez administratora.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *