Telewizor – czy jest dziś potrzebny?

Telewizor – czy jest dziś potrzebny?

Telewizor to w dniu dzisiejszym podstawa wielu mieszkań, domów i wszelkich siedzib ludzkich. Czy jest potrzebny i czy da się bez niego obejść? Te pytania stawia niejedna osoba urządzająca mieszkanie.

Zacząć wypada od tego, iż telewizja jest największym pożeraczem czasu, zaraz po portalach społecznościowych. Wiele badań dowiodło, iż ludzie nie chcący zbyt aktywnie spędzać swojego wolnego czasu to właśnie przed nią marnują swój żywot. Dlaczego jest ona tak atrakcyjna.

Przede wszystkim pozwala zapomnieć o problemach życia codziennego i żyć zżyciem zupełnie obcych i innych ludzi.. Jest to powód dla którego coraz bardziej popularne są reality show czyli programy „podglądające” życie innych, najlepiej w codziennych sytuacjach. Wtedy to ludzie je oglądający mają możliwość „uczestniczenia” w życiu innych jednak nie mając odpowiedzialności za nic. Bez oporów i żadnych konsekwencji mogą komentować, oceniać i sądzić, a sami nie czują się niczym zagrożeni.

Kolejną kwestią jest bierność, którą lubi bardzo duża część społeczeństwa. Rozrywka telewizyjna, poza drobnymi wyjątkami, nie wymaga większej aktywności intelektualnej, dzięki czemu jest dostępna dla jak największej liczby konsumentów.

Wreszcie nie jest ona czymś co wymaga wysiłku fizycznego. Ludzie nie lubią się męczyć, są coraz bardziej leniwi i przez to bardzo duża część z nich pragnie rozrywki zupełnie nieangażującej ciała. Telewizor właśnie na to pozwala, ponieważ ogląda się go zazwyczaj w jak najwygodniejszej pozycji lub po prostu na leżąco.

Czy z telewizji da się więc korzystać rozsądnie? Tak, jeśli ogląda się programy wymagające pracy mózgu – w językach obcych, edukacyjne bądź quizy ale związane z realną wiedzą a nie rozrywką sensu stricte. Biorąc pod uwagę fakt, iż takowe kanały istnieją, ze specjalnym przeznaczeniem dla osób ich szukających, nie powinno stanowić problemu ich odnalezienie.

Podsumowując – telewizor w domu nie jest sprzętem obowiązkowym jednak bez wątpienia może się przydać, Trzeba z niego korzystać jednak, tak jak zresztą ze wszystkiego, w sposób mądry.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *