Twarde dyski o pojemności 5 TB?

Twarde dyski o pojemności 5 TB?

Twarde dyski o pojemności 5 TB? Niemożliwe? A jednak! Znana już na całym świecie japońska firma Hitachi  (株式会社日立製作所, Kabushiki-kaisha Hitachi Seisakusho, to de facto jedna z największych firm na świecie produkujących twarde dyski) wprowadziła w połowie grudnia 2010 roku do swojej oferty dysk 2,5 calowy dla notebooków (jest to model Travelstar Z5K500), który potrafi na jednym talerz zmieścić aż 500 GB danych. Wszystko to za sprawą nowej technologii, ponieważ mamy w tym przypadku do czynienia z szóstą generacją talerzy PMR, które to charakteryzują się gęstością zapisu rzędu 636 GB na cal kwadratowy. W praktyce oznacza to, że umożliwiona będzie produkcja dysków 2,5 calowych o pojemności do 1,5 TB. To zupełna nowość w produkcji dysków twardych!

Teraz można spokojnie spekulować, że jeśli by tę technologię wykorzystać w klasycznych twardych dyskach, czyli tych o rozmiarze 3,5 cala, to można stworzyć dysk o pojemności nawet do 5 terabajtów! I bardzo możliwe, że właśnie tak będzie i w ciągu nadchodzącego roku zobaczymy już dyski w tych rozmiarach. Sprawi to przeciętnego użytkownikowi komputera niesamowitą radość, ponieważ będzie mógł kolekcjonować swoje dane bez umiaru i bez konieczności zgrywania ich na płyty DVD, zewnętrzne dyski czy na blue-ray.

Jako ciekawostkę, warto dodać, że dyski twarde 2,5 calowe biją rekordy popularności i obecnie stanowią już 22 procent całkowitej sprzedaży rynkowej wszystkich twardych dysków. To wszystko za sprawą rosnącej popularności komputerów przenośnych.

Szybki wzrost nowych technologii w branży dysków twardych nie powinien dziwić. Potrzeby rynku rosną, przemysł się rozwija, to i dyski twarde muszą być coraz większe. Pytanie tylko – ile czasu potrzeba przeciętnemu użytkownikowi komputera na zapełnienie pięciu terabajtów danych? 🙂

Ciekawe, jak sytuacja będzie wyglądała za kilka lat. Możemy jednak liczyć na dynamiczny rozwój.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *