Użytkownicy – aktualizujcie swoje Windowsy!

Użytkownicy – aktualizujcie swoje Windowsy!

Nie od dziś wiadomo, że firma najpopularniejszych systemów operacyjnych – Microsoft, próbuje monopolizować rynek swoim najnowszym dzieckiem – Windowsem 7. I to nie powinno dziwić, bo to bez wątpienia najlepszy OS tej firmy – jest lekki, funkcjonalny, przyjazny dla oka, praktyczny i tak dalej. Ale co w związku z tym? Otóż już od ponad roku słyszymy o wygaśnięciu wsparcia dla starszych dzieci – Windowsa XP i Windowsa Visty.

A jak jest naprawdę? To nie do końca tak, że wsparcie dla tych systemów operacyjnych wygasło lub wygasa. Firma chce po prostu zachęcić użytkowników ich systemów do zaktualizowania ich do najnowszej wersji. Tak, mowa tu o service packach. To właśnie one łatają dziury, zwiększają bezpieczeństwo i podnoszą komfort korzystania z możliwości systemów.

A jak to było? 13 lipca 2010 roku zakończyło się wsparcie dla gołej Visty (bez zainstalowanych service packów), a także dla XP z service packami starszymi niż 3. Wygląda to tak, że nie będzie nowych aktualizacji zabezpieczeń i luk. Rok wcześniej zakończyło się wsparcie dla gołego systemu Windows XP. Warunkiem uzyskania supportu dla tych systemów jest wykupienie Software Assurance.

W praktyce jest tak, że Mircosoft wydaje poprawki bezpieczeństwa na bieżąco, a co jakiś czas wydaje je w postaci Service Packów. Windows XP Service Pack 2 wyszedł w 2005 roku. Na trzecią część uaktualnienia trzeba było czekać aż do czerwca 2008 roku. Warto więc system aktualizować na bieżąco. Czasem firma zmusza niejako swoich użytkowników do zainstalowania uaktualnień kusząc na różne sposoby. Jednym z nich jest zachęcenie do przetestowania nowego oprogramowania, jednakże warunkiem jest korzystanie z najnowszej wersji systemu. Zwykle jednak nie działa to w tę stronę, ponieważ korzystając z Windows Update, ma się już niezbędne narzędzia do wykorzystania podczas działania tego programu.

Generalnie, aktualizacje to samo dobro, nie wiadomo więc dlaczego niektórzy użytkownicy bronią się rękoma i nogami przed instalacją.

Jeśli mowa o dalszych planach wycofania wsparcia dla Systemów Windows XP i Vista, to wygasa ono dla Visty z Service Packiem 12 lipca 2011, a service packiem 2 – 10.04.2012. Paradoksalnie, support Windowsa XP z SP3 będzie trwał dłużej, niż w przypadku jego młodszego brata, bo aż do 2014 roku. Obecnie firma Microsoft zachęca do korzystania z systemu Windows 7 i najnowszej przeglądarki Internet Explorer 8 (lub nadchodzącej dziewiątki, którą obecnie można testować w wersji beta).

Zatem drodzy użytkownicy systemów Windows – aktualizujmy 😉

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *