VOD

VOD

W dzisiejszym wpisie opiszemy trochę inne zagadnienie, niż te opisywane dotychczas. Wyjaśnimy co to jest VOD, czyli Video on Demand, czyli Wideo na życzenie. Potocznie mówi się również oglądanie na żądanie. Jest to usługa, która umożliwia oglądanie nadawanego materiału filmowego lub głosowego w czasie wybranym przez widza, ale późniejszym, niż czas emisji. Dzięki temu, pojedynczy widz  ma możliwość obejrzenia programu, na przykład na żywo, dzięki opóźnieniu w czasie.

 

Wideo na życzenie nie jest zupełnie nowym wynalazkiem. Istniało już za czasów magnetowidów, jednakże potrzebne były do tego duże ilości kaset wideo. Wielkim minusem było również przewijanie, które trwało bardzo długo, przez co mogło być niewygodne. Przełom nastąpił w erze cyfryzacji sygnału audiowizualnego, ponieważ wtedy przekaz stał się przyspieszony, archiwizacja była ułatwiona, a dostęp do danych prostszy. VOD przeżyło największy rozkwit podczas rozwoju szerokopasmowego dostępu do internetu i telefonów 3G.

W tym samym czasie zaczęły się pojawiać nagrywarki wideo z dyskiem twardym lub nagrywarki DVD kopiujące dane na nośniki. Dzięki temu możliwe jest tworzenie własnej biblioteki danych. Czas nagrywania jest znacznie wydłużony, niż w przypadku kaset magnetowidowych. Urządzenie można zaprogramować tak, aby rozpoczęło nagrywanie na danym kanale telewizyjnym o określonej godzinie, a następnie obejrzeć go w dogodnym momencie.

Możliwa jest dzięki temu wirtualna wypożyczalnia filmów, którą oferuje coraz więcej operatorów telewizji cyfrowej. VOD może być płatne lub darmowe.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *