Windows Phone 7

Windows Phone 7

Windows Phone 7 jest najnowszym dzieckiem mobilnym ze stajni Microsoftu. Został wydany w połowie 2010 roku i jest następcą Windows Mobile, który okazał się niewypałem bardzo intensywnie krytykowanym przez jego użytkowników. Jest zintegrowany z Xbox Live, Zune i wyszukiwarką Bing.

Wygląd Windows Phone 7 jest bardzo przyjazny dla użytkownika, nazywa się Metro (Metro Design Language) i oparty jest o system kafelków. Stanowią je odnośniki do aplikacji, hubów, serwisów WWW, plików multimedialnych, kontaktów czy czegokolwiek innego, co zażyczy sobie user. To właśnie on decyduje o tym, co przesuwać, albo jakie elementy kasować, wszystko według jego własnej inwencji twórczej. Aktualizuje się w czasie rzeczywistym, co oznacza aktualną pogodę, aktualną ilość nieprzeczytanych wiadomości SMS, maili czy ilość nieodebranych połączeń.

Dzięki hubom można zintegrować na przykład pocztę z kontaktami na facebooku.

Istnieje duża dowolność modyfikacji wyglądu systemu operacyjnego poprzez wybór odpowiednich dla siebie stylów i tematów. Standardowo do wyboru są dwa tematy – jasny i ciemny oraz 10 stylów – magenta, purpura, turkus, limonka, brąz, pomarańcz, błękit, czerwień, zieleń.

Windows Phone 7 przeznaczony jest dla telefonów dotykowych, dzięki czemu tekst wprowadza się poprzez klikanie w ekran. Dodatkowo, w standardzie, dołączony jest dodatkowy przycisk umożliwiający błyskawiczny dostęp do emotikon. Oczywiście, już dość standardowe jest przewidywanie tekstu, które w przypadku telefonów dotykowych jest jeszcze bardziej przydatną opcją.

Standardowym programem obsługującym internet  jest Internet Explorer Mobile (jak to przystało na Microsoft), a wyszukiwarką Bing. Wszystko to jednak można zmodyfikować i przystosować do własnych potrzeb. W programie można dodawać do ulubionych, a także przeglądarka umożliwia poruszanie się po sześciu stronach jednocześnie.

Uważa się, że Windows Phone 7 znacznie różni się od swoich poprzedników i bije ich na głowę już od samego startu.

Jednym z telefonów obsługujących ten system operacyjny jest HTC Trophy 7, który już od samego początku sprawia wrażenie dobrego smarphone’a. To taki powiew świeżości. Inny widok menu (brak przycisku start i jakiegokolwiek innego spełniającego tę funkcję) sprawia, że początkowo trudno się przestawić (HTC dotychczas oferował telefony z systemem Android). Jednakże po kilkugodzinnej zabawie wszystko jest już jasne.

Obsługa telefonów z Windows Phone 7 może być również utrudniona dla użytkowników korzystających wcześniej z iPhone’a, ponieważ interfejs jest zupełnie inny i inne są sposoby obsługi telefonu,  między innymi odbiór rozmowy głosowej wymaga przyciśnięcia dodatkowo jednego klawisza.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *