Wirtualizacja i jej zalety

Wirtualizacja i jej zalety

Wirtualizacja to w ostatnich latach popularne rozwiązanie pozwalające na pozbycie się problemu z np. utrzymaniem pomieszczenia z serwerami. Dzięki tej popularnej technologii łatwo zwiększyć elastyczność i niezawodność środowisk informatycznych.

 

Zastosowanie wirtualizacji może w znacznym stopniu poprawić funkcjonowanie danego przedsiębiorstwa. Warto więc zastanowić się nad wprowadzeniem tej technologii gdyż ma ona wiele zalet.

Pierwsza i chyba największą zaleta zastosowania tej technologii jest konsolidacja serwerów. Dzięki wirtualizacji możliwe jest uruchomienie kilku wirtualnych maszyn na jednym, fizycznym serwerze. Dzięki temu możliwa jest oszczędność miejsca w serwerowni, ograniczenia kosztów zakupu nowych serwerów oraz redukcję kosztów związanych z ich utrzymaniem. Warto przy tym wiedzieć, że obecne rozwiązania sprzętowe pozwalają na uruchomienie 2 lub 3 serwerów na jednej maszynie fizycznej. Takie rozwiązanie daje przedsiębiorstwu niezwykle wymierne korzyści.

Kolejną zaletą jest ciągłość działania. W praktyce oznacza to ograniczenie nieplanowanych przestojów powstałych w wyniku różnych usterek. W przypadku awarii serwera fizycznego możliwe jest uruchomienie wirtualnych maszyn na drugim serwerze. Ponadto wirtualizacja zapewnia szereg dodatkowych funkcjonalności, takich jak, np. zapewnienie wysokiej dostępności aplikacji.

Wirtualizacja sprzyja uproszczeniu zarządzania zasobami. W wirtualnym środowisko można bowiem wykorzystywać mechanizmy przenoszące wirtualne maszyny między serwerami fizycznymi bez przerywania ich pracy. Dzięki wirtualizacji możliwe jest również szybkie stworzenie środowiska testowego. Usprawnia się tym samym prace administratorów, zwłaszcza w procesie testowania, np. łątek i aktualizacji przed wykorzystaniem ich w środowisku produkcyjnym.

Wykorzystując wirtualizację można również chronić dane i automatycznie przywracać do działania wirtualne maszyny. Opcje te stanowią dobre zabezpieczenie przed wszelkim rodzajem awarii. Warto wiedzieć, ze istnieje również możliwość przechowywania kopii wirtualnych maszyn w lokalizacji zapasowych. Kopie te w razie potrzeby mogą być wykorzystane do przywracania działania serwerowni. Wirtualizacja skraca czas przywracania danych po awarii oraz redukuje ilość,a także koszt zakupu i utrzymania wymaganego do tego celu sprzętu.

Dzięki wirtualizacji w danej firmie można w zautomatyzować wiele procesów, zwłaszcza tych, związanych z tworzeniem nowych wirtualnych maszyn. Pozwala to na redukcję liczby personelu potrzebnego do zarządzania firmowym środowiskiem IT.

Podsumowanie:

Wirtualizacja to nowoczesna technologia dzięki, której można w znacznym stopniu usprawnić działanie środowiska IT w swojej firmie. Do największych zalet tego rozwiązania można zaliczyć:

  • konsolidację serwerów
  • zapewnienie ciągłości pracy nawet w przypadku awarii
  • sprawne zarządzanie zasobami i łatwość tworzenia środowisk testowych
  • możliwość przywracania działania potrzebnych maszyn
  • automatyzacja procesów związanych ze środowiskiem IT

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *