Zróbmy sobie backup!

Zróbmy sobie backup!

Dla wielu ludzi w tym szczególnie tych, którzy ściśle związani są z biznesem, finansami, czy pracujących w wielkich korporacjach komputer jest nieodłącznym narzędziem pracy. Bywa nawet, że dane zapisane na komputerze są przedmiotem bardzo dużych ubezpieczeń wykupowanych w towarzystwach ubezpieczeniowych. No cóż nasz komputer zawiera wszystko: umowy, projekty, kosztorysy, prezentacje. Szkoda byłoby takie dane utracić. Co więcej w niektórych przypadkach wręcz wiązało by się to nie tylko z utratą pracy, ale także z dużymi konsekwencjami prawnymi.

Właśnie w tym celu, by zapobiec takim sytuacjom tworzy się kopie zapasowe. Jest to nic innego jak przeniesienie naszych danych w inną przestrzeń dyskową. Może nią być dysk przenośny lub inna forma pozwalająca na bezpieczne przechowywanie danych.

Kopie zapasowe są niezwykle ważne. Aby je stworzyć wystarczy czasem kilka klików. Aż trudno zatem uwierzyć że w wielu przypadkach ratują ludziom skórę.

Po co robić kopie zapasowe?

Prawdą jest, że nigdy nie rozpaczamy tak po czymś jak wówczas, gdy to stracimy. Należy zatem pamiętać, że dane zapisane na naszym komputerze nigdy nie są do końca bezpieczne. Codziennie jesteśmy narażeni na utratę ważnych plików np. poprzez:

  • awarię, któregoś z elementów składających się na nasz komputer,
  • kradzież sprzętu,
  • zły zapis danych,
  • zaatakowanie danych przez wirusy komputerowe,
  • zdarzenia przypadkowe: w tym zalanie komputera, zrzucenia go z dużej wysokości, pożaru.

Skuteczna kopia – backup

Jednym ze sposobów tworzenia kopii naszych danych jest backup. Backup zakłada przerzucenie danych na bezpieczny nośnik, którym może być płyta, pendrive, dysk przenośny. Ważne aby dane przerzucone zostały w miejsce nie będące integralną częścią naszego komputera.

Aby backup rzeczywiście był skuteczny i zapewniał ochronę wszystkich danych ważne jest, aby przeprowadzać go systematycznie, uwzględniając wszystkie nasze modyfikacje danych, które rzecz jasna z każdym dniem się powiększają.

Sprawa backupu jest o tyle prosta, że dzisiejsze możliwości dyskowe przenośnych urządzeń są nieporównywalnie większe od tych sprzed kilku lat. Weźmy chociażby dyski przenośne, najnowsze modele z łatwością pomieszcza całą zawartość naszych dysków bez przymusu rezygnowania z niektórych danych.

Backup przeprowadzamy oczywiście dzięki najróżniejszym programom do tworzenia kopii zapasowych. W Internecie bez problemu odnajdziemy najróżniejsze jego formy zarówno komercyjne, jak i bezpłatne.

Dla kogo backup?
Oczywiście o swoje dane najbardziej muszą dbać firmy. Nie sposób bowiem pracować jeśli dane firmowe zostają w pełni utracone. Więcej w takiej sytuacji wiąże się to bezsprzecznie z zamknięciem firmy.
Warto jednak pamiętać, że backup jest istotny również dla zwykłych użytkowników komputerów. Dla jednych wielka tragedią będzie utrata zdjęć z wakacji, jako szczególna pamiątka z podróży, dla drugich chociażby praca magisterska pieczałowicie spisywana przez dwa semestry. Sytuacji takich można tutaj mnożyć wiele.

Narażanie się zatem na tego typu nieprzyjemności jest zupełnie niepotrzebne i zbędne.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *